Go to content Go to menu
 


Successes

Season 2012/2013

  • O Biloveckou kocku
    • stage choreography Cadet 1st place
  • European championship (EMA)
    • stage choreography + parade march Senior 13th place
    • duo Senior Barnetova Iveta + Polakova Pavlina, 2nd place, title Vice champion of Europe
  • final National championship Czech Republic of majorettes (MAC)
    • stage choreography + parade march Junior 6th place
    • stage choreography + parade march Senior 3rd place, title II. Vice champion of Czech Republic
    • stage choreography Mothers 2nd place, title I. Vice champion of Czech Republic
    • miniformation Cadet 5th place
    • solo Cadet Smudlova Simona 10th place
    • solo Cadet Cervencova Vanesa 21th place
    • solo Junior Smudlova Eva 17th place
    • solo Junior Liberdova Anna 25th place
    • solo Senior Hynstova Veronika 12th place
    • duo Junior Liberdova Anna + Smudlova Eva 6th place
    • duo Senior Barnetova Iveta + Polakova Pavlina 5th place
  • semifinal National championship Czech Republic of majorettes (MAC)
    • stage choreography + parade march Cadet 8th place
    • stage choreography + parade march Junior 5th place
    • stage choreography + parade march Senior 2nd place, title I. Vice champion of Moravia
    • stage choreography Mothers 2nd place, title I. Vice champion of Moravia
  • qualification National championship Czech Republic of majorettes (MAC)
    • stage choreography Cadet 4th place
    • stage choreography Junior 2nd place
    • stage choreography Senior 3rd place
    • miniformation Cadet 2nd place
    • solo Cadet Smudlova Simona 1st place
    • solo Cadet Cervencova Vanesa 4th place
    • solo Cadet Skrobankova Sara 9th place
    • solo Cadet Vaculikova Tereza 11th place
    • solo Cadet Mickova Dominika 12th place
    • solo Junior Smudlova Eva 3rd place
    • solo Junior Liberdova Anna 8th place
    • solo Junior Bernatkova Dominika 13th place
    • solo Senior Hynstova Veronika 4th place
    • solo Senior Malcharkova Vendula 6th place
    • duo Junior Liberdova Anna + Smudlova Eva 5th place
    • duo Senior Barnetova Iveta + Polakova Pavlina 1st place
    • POM solo Cadet Smudlova Simona 5th place
    • POM solo Junior Bernatkova Dominika 6th place
  • qualification National championship (NBTA)
    • solo Children Smudlova Simona 8th place
    • solo Junior younger Bernatkova Dominika 8th place
    • solo Junior older Smudlova Eva 12th place
    • duo Junior younger Bernatkova Dominika + Smudlova Simona 8th place
    • duo Junior older Barnetova Iveta + Polakova Pavlina 7th place
  • O pohar ze zamku
    • solo Cadet Smudlova Simona 1st place
    • solo Cadet Skrobankova Sara 8th place
    • solo Junior Bernatkova Dominika 2nd place
    • solo Junior Liberdova Anna 5th place
    • solo Senior Smudlova Eva 7th place
    • duo Junior Bernatkova Dominika + Smudlova Simona 1st place
    • duo Senior Liberdova Anna + Smudlova Eva 2nd place
  • Stars Cup
    • stage choreography Children 10th place
    • stage choreography Cadet 2nd place
    • stage choreography Junior 5th place
    • stage choreography Senior 3rd place
    • stage choreography Mothers 2nd place
  • Excelent cup
    • stage choreography Junior 1st place
  • Ostravsky pompom
    • solo Junior Bernatkova Dominika 7th place
    • duo Junior Bernatkova Dominika + Smudlova Simona 5th place
  • Studenecka hulka
    • solo Cadet younger Skrobankova Sara 2nd place
    • solo Cadet older Smudlova Simona 1st place
    • solo Cadet older Cervencova Vanesa 2nd place
    • solo Cadet older Vaculikova Tereza 5th place
    • solo Cadet older Barvikova Ester 7th place
    • solo Junior younger Bernatkova Dominika 1st place
    • solo Junior younger Mickova Dominika 4th place
    • solo Junior older Liberdova Anna 2nd place
    • solo Senior younger Smudlova Eva 2nd place
    • solo Senior older Malcharkova Vendula 1st place
    • solo Senior older Hynstova Veronika 6th place
    • duo Junior younger Bernatkova Dominika + Smudlova Simona 1st place
    • duo Junior younger Kulova Adriana + Urbanova Katerina 4th place
    • duo Junior older Liberdova Anna + Smudlova Eva 1st place
    • duo Junior older Krupova Kamila + Zsilinszka Sabina 5th place
    • duo Senior Barnetova Iveta + Polakova Pavlina 1st place
    • miniformation Kadet 1st place

 

Season 2011/2012

  • Stars Cup
    • stage choreography Children 12th place
    • stage choreography Cadet 1st place
    • stage choreography Junior 5th place
    • stage choreography Senior 3rd place
    • stage choreography Mothers 4th place
  • Ostravska hulka
    • solo Cadet Smudlova Simona 1st place
    • solo Cadet Cervencova Vanesa 10th place
    • solo Cadet Barvikova Ester 20th place
    • duo Cadet Cervencova Vanesa + Smudlova Simona 3rd place
    • duo Cadet Mickova Dominika + Sekaninova Adela 9th place
    • duo Cadet Bernatkova Dominika + Polakova Simona 13th place
    • miniformation Cadet B 4th place
    • miniformation Cadet A 8th place
    • solo Junior Bernatkova Dominika 3rd place
    • solo Junior Plavodska Adela 4th place
    • solo Junior Smudlova Eva 7th place
    • duo Junior Plavodska Adela + Smudlova Eva 9th place
    • duo Junior Kulova Adriana + Urbanova Katerina 11th place
    • trio Junior Krupova Kamila + Zsilinszka Sabina + Zidkova Michaela 14th place
    • miniformation Junior A 7th place
    • miniformation Junior B 9th place
    • solo Senior Malcharkova Vendula 4th place
    • solo Senior Barnetova Iveta 5th place
    • duo Senior Barnetova Iveta + Polakova Pavlina 1st place
    • duo Senior Bartosova Tereza + Kowalczykova Katerina 3rd place
    • miniformation Seinor 3rd place
  • qualification National championship Czech Republic of majorettes sport (IMA)
    • duo Senior Barnetova Iveta + Polakova Pavlina 3rd place, title II. vicemistryně
  • Regional National championship (NBTA)
    • Cadet stage choreography + parade march 5th place
    • Junior stage choreography + parade march 5th place
    • Senior stage choreography + parade march 2nd place
  • Ostravska pyramida, II. round
    • solo Cadet Smudlova Simona 1st place
    • solo Cadet Bernatkova Dominika 2nd place
    • solo Cadet Cervencova Vanesa 3rd place
    • duo Cadet Bernatkova Dominika + Smudlova Simona 1st place
    • duo Cadet Cervencova Vanesa + Zalackova Sabina 2nd place
    • solo Junior Smudlova Eva 2nd place
    • solo Junior Barnetova Iveta 1st place
    • duo Junior Barnetova Iveta + Polakova Pavlina 2nd place
    • solo Preteen Malcharkova Vendula 1st place
    • stage choreography Mothers "Umbrellas" 1st place
    • stage choreography Mothers "Baton" 2nd place
  • regional final National championship (NBTA)
    • Senior stage choreography + parade march 5th place
  • XXVIII Miedzynarodowy Festiwal Orkiestr Detych - Swiece
    • Senior "Nigh show" 3rd place
  • O pohar Lanskrounske koruny
    • miniformation Cadet A 2nd place
    • miniformation Cadet B 4th place
    • miniformation Junior A 1st place
    • miniformation Junior B 2nd place
    • miniformation Senior 4th place
    • formation Junior 4th place
    • formation Senior 4th place

 

Season 2010/2011

  • Ostravska hulka
    • solo Cadet Smudlova Simona 7th place
    • duo Cadet Cervencova Vanesa + Smudlova Simona 1st place
    • duo Cadet Bernatkova Dominika + Pechulova Sarah 6th place
    • duo Cadet Bohmova Petra + Vaculikova Tereza 9th place
    • miniformation Cadet 5th place
    • solo Junior Plavodska Adela 2nd place
    • solo Junior Smudlova Eva 5th place
    • duo Junior Plavodska Adela + Smudlova Eva 2nd place
    • miniformation Junior 2nd place
    • solo Senior Malcharkova Vendula 1st place
  • Stars Cup
    • stage choreography Cadet B 10th place
    • stage choreography Cadet A 3rd place
    • stage choreography Junior 5th place
    • twirl team Senior 4th place
    • stage choreography Senior 3rd place
    • stage choreography Mothers 4th place
  • regional final National championship, Hranice na Morave
    • Senior stage choreography + parade march 4th place
  • O pohar Lanskrounske koruny
    • miniformation Cadet 3rd place
    • stage choreography Cadet 9th place
    • miniformation Junior 1st place
    • stage choreography Junior 3rd place
    • miniformation Senior 5th place
    • stage choreography Senior 3rd place

 

Season 2009/2010

  • O pohar Lanskrounske koruny, stage choreography Junior 7th place
  • Stars Cup
    • stage choreography Cadet 6th place
    • stage choreography Junior 7th place
    • stage choreography Senior 7th place
    • stage choreography Mothers 5th place
  • Vsetulska hulka
    • stage choreography Cadet 9th place
    • stage choreography Junior 8th place
    • miniformation Senior 4th place
    • stage choreography Senior 4th place
  • O pohar ze zamku
    • stage choreography Cadet 9th place
    • stage choreography Senior 7th place
    • stage choreography Mothers 6th place
  • festival brass band FEDO and Competition of majorettes
    • Senior stage choreography + parade march 6th place
  • O cenu Andria
    • solo Junior Fejercakova Michaela 22nd place
    • solo Senior Malcharkova Vendula 19th place
    • solo Senior Steculova Michaela 14th place
    • duo Senior Malcharkova Vendula + Steculova Michaela 13th place
    • miniformation Senior 12th place

 

Season 2008/2009

  • StarsCup, stage choreography Junior 5th place
  • O pohar ze zamku
    • solo Cadet Urbanova Katerina 17th place
    • solo Junior Steculova Michaela 27th place
    • solo Junior Malcharkova Vendula 28th place
    • duo Junior Malcharkova Vendula + Zakova Aneta 17th place
    • duo Junior Orszulikova Pavla + Steculova Michaela 17th place
    • trio Senior Orszulikova + Richtarova + Steculova 5th place
    • solo Senior extra Richtarova Marketa 7th place
  • Majorettes show
    • solo Cadet Urbanova Katerina 9th place
    • solo Junior Malcharkova Vendula (pressence)
    • solo Junior Steculova Michaela (pressence)
    • duo Junior Malcharkova Vendula + Zakova Aneta (pressence)
    • duo Junior Orszulikova Pavla + Steculova Michaela (pressence)
    • miniformation Junior 6th place
  • O pohar ze zamku, stage choreography Junior 16th place